Infekčné ochorenia

Besnota
Jedna z najobavánejších a veľmi nebezpečných nákaz zvierat. Atakuje mozok a ochorenie vždy končí smrťou. Psy sa môžu nakaziť po pokúsaní od besného, voľne žijúceho zvieraťa (napr. líšky). Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, pretože sa môžu nakaziť nielen domáce zvieratá, ale aj človek – po pokúsaní, alebo poranení od infikovaného psa alebo mačky. Je to jediné očkovanie na Slovensku, ktoré je zo zákona povinné. Je povinné pre psi staršie ako 3 mesiace a povinnosťou je jej každoročná revakcinácia.

Psinka
Psinka je veľmi nebezpečné vírursové ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v rôznych formách:
pľúcnej,
na tráviacom trakte,
v nervovej sústave,
kožné problémy.
Zvlášť náchylné sú šteniatka, ale ochorieť môžu aj staršie psi. Prejavuje sa to horúčkami, nechutenstvom, výtoky z očí a nosa, kašeľ, zvracanie a hnačky. Pri postihnutí nervovej sústavy vídame tiež kŕče a často dochádza k úhynu. Nebezpečentstvo psinky spočíva tiež v tom, že i u úspešne vyliečeného psa sa môžu v priebehu života vyskytnúť komplikácie (postihnutie na zubnej sklovine, tzv. psinkový chrup, postihnuté kĺby, triaška rôznych svalových skupín, epileptiformné záchvaty ... ). Vírus je dosť citlivý na vysoké teploty, naopak v zimnom období dokáže prežívať v prostredí aj niekoľko tyždňov. 

Parvoviróza
Parvovirus spôsobuje vysoko nakazlivé ochorenie psov, ktoré sa prejavuje zvracaním, hnačkami, a často končí úhynom. Najčastejším zdrojom nákazy je kontaminovaný trus, ktorým sa nakazí jeden pes od druhého. Parvovírusy sú navyše veľmi odolné voči vysokým aj nízkym teplotám, tak i proti väčšine dezinfekčným prostriedkom. Ich prežívanie v truse sa odhaduje na roky. Pokiaľ sa v domácnosti nachádzal pes s klinickými prejavmi psinky, alebo parvovirózy je treba s príchodom nového šteniatka počkať aspoň pol roka, alebo si zaobstarať šteniatko už plne očkované, s dostatočnou hladinou protilátok. 

Leptospiróza

Leptospiróza je bakteriálne ochorenie, ktorého pôvodcom sú leptospiry nacházajúce sa u voľne žijúcich zvierat, ktoré ich môžu dlhodobo vylučovať a šíriť ako infekciu. Pes sa nakazí priamo od chorých zvierat, alebo pitím kontaminovanej vody. Ako hlavné príznaky môžeme uviesť : vysoké horúčky, žltačka, krvácanie na slizniciach a krv v truse. Toto ochorenie je prenosné na človeka. 

Lymská borelióza
Je to zdĺhavá bakteriálna infekcia, ktorá môže spôsobiť dlhotrvajúce bolestivé stavy. Hlavnými príznakmi sú artritídy s náhlym vznikom veľkých bolestí, dostavuje sa krívanie, horúčky, nechutenstvo, apatia a depresie. Ťažké formy boreliózy postihujú srdce, mozok a obličky.

 

Dôležité !
Vakcinovať je možné iba zdravé zvieratá, ktoré by nemali byť v obdodí ruje. Každá vakcinácia môže u niektorých pacientov vyvolať vedľajšie reakcie, ako: svrbenie, malé zdurenie po vpichu až po celotelové svrbenie, može spôsobiť vyrážky alebo opuch očných viečok. Môže sa taktiež vyskytnúť zvýšená teplota, prechodné nechutenstvo a apatia. Tieto reakcie su veľmi zriedkavé a väčšinou si nevyžadujú žiadny zásah. Pri ich vyskytnutí je samozrejme dôležité sa poradiť s veterinárom. Z týchto dôvodov sa doporučuje 14 dní po vakcinácii nevystavovať zviera žiadnej záťaži (u pracovných psov obmedziť prácu i výcvik) a nekúpať ich kvôli prechladnutiu.

 


Kontakt

Veterinarna ambulancia vk

Námestie A.H.Škultétyho
Veľký Krtíš
99001


0905 421 696, 0904 298 599